Végül mégsem maradtunk a négyfal között, így saját bőrünkön, illetve az autónkon tapasztaltuk meg az igazi fesztivált. Mondhatjuk, hogy nem kímélnek semmit és senkit, lényegtelen, hogy benne vagy-e a buliban vagy sem. Azt hiszem a képek önmagukért beszélnek.
Buszmegálló (háttérben egy közért)
Az a fehér valami, amit az arcukra kennek eredetileg a valláshoz kapcsolódott, de mamár minden arra járót összekennek (fillérekért árulják az anyagot hozzá minden sarkon).
Vendégségben voltunk délután, végre tudtam fényképezni, hogy Barni mennyire szereti a vízet.
Apa jól elbújtál 🙂
Délelőtt majdnem mindent sikerült becsomagolnom, estére alig maradt valami, de így is későn feküdtünk le, pedig holnap 5 előtt ébresztő, mert indulunk Balira.
A következő infókat a www.repulojegyutazas.hu oldalról másoltam ki.
Bali, az istenek szigete, híresen szép természeti látképe és csodálatos élővilága miatt,Indonézia legnépszerűbb turista úti célja. A sziget az egyenlítőtől délre 8 fokkal, Jáva szigetétől pedig 3,2 km-re keletre fekszik, fővárosa Denpasar. Bali területe összesen 5,632 km2, észak-déli irányban 112 km, kelet-nyugati irányban pedig 153 km hosszú a sziget kiterjedése. Hat tagból álló vulkán lánca, kelet-nyugati irányban nyúlik el, legmagasabb tagja a 3142 méterGunung Agung aktív vulkán, amely 1963-ban tört ki utoljára. A szigetet trópusi erdők, mély krátertavak, gyorsfolyású folyók, kanyonok, festői rizsföldek, gyümölcs ligetek borítják, és korallzátonyok övezik. A déli részen lévő strandok homokja általában fehér (andezit), míg az északiak és a nyugaton fekvők fekete (bazalt) vulkáni homokkal borítottak.
Lakosság: 2005-ben a népszámlálás alapján Bali lakossága 3 millió 150 ezer fő volt. A legelterjedtebben használt nyelv a balinéz és az indonéz, és mint a legtöbb indonéz ember, a szigetlakók nagyobb része két vagy három nyelvet is beszél, de az idegenforgalom elterjedésének köszönhetően az angol nyelv használata is már egyre elterjedtebb. Balin az emberek mindig és minden körülmények között nyugodtnak, kiegyensúlyozottnak látszanak, amely az európai emberek számára, akik a pörgő, és mindig nyüzsgő városi életből jönnek a szigetre, rendkívül furcsa. A nyugodtságnak egyszerű oka van, más az értékrendjük, fontosabb dolgok is léteznek számukra. A balinéz ember csak annyit dolgozik, amennyi a család megélhetéséhez, az isteneknek kijáró áldozatokhoz és a környezetük rendben tartásához feltétlenül szükséges. Ha Balira utazunk, számoljunk azzal, hogy a balinéz emberek nem a pontosságukról híresek, és jó néhány szabályt is szabadon értelmeznek.
Vallás: a lakosság 93%-a hindu, a legnagyobb kisebbséget pedig a muszlimok alkotják. Bali szigetén közel 100 ezer templom és szentély található. Templomot szinte mindenütt láthatunk, utakon, tengerparton, hegycsúcsokon, de még a rizsföldeken is. Az egyik legfontosabb szabály a szigeten, hogy a templomokba csak megfelelő öltözékben léphetünk be. Ez minimum egy hosszú szoknyát illetve nadrágot jelent, vagy pedig viselni kell az ún. szarongot (hindu népviseleti öltözet része), ami tulajdonképpen egy szoknyaszerű ruhadarab, amit derék köré kell csavarni, és lelóg nagyjából bokáig. Ennek viselete nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is kötelező! A szarongot a templomoknál lehet bérelni vagy megvásárolni. A szertartásokon arra is figyelnünk kell, hogy a fejünk lehetőleg alacsonyabban legyen, mint a falu öregjeié. Ha átnyújtunk, vagy elfogadunk valamit, használjuk a jobb kezünket. A balinéz hinduk hisznek a lélek reinkarnációjában. Az öt kozmikus elem, a levegő, a föld, a világűr, a tűz és a víz elkísérik a lelket a halál utáni útra, és segítik azt az örökkévalóság elérésében. Ha ez nem sikerült, az azt jelenti, hogy a lélek még további inkarnációk láncához van kötve.
Pénznem: hivatalos pénznem az Indonéz rúpia (IDR). Biztonságosan pénzt váltani a repülőtéren, a hivatalos vagy a szállodai pénzváltónál lehet. Az utcákon nagyon sok kisebb pénzváltó van, legyünk körültekintőek, ha ott szeretnénk pénzt váltani, mert könnyen előfordulhat, hogy megrövidítenek bennünket. Az euró átváltásával semmi probléma, mindenhol elfogadják, nem úgy mint az amerikai dollárt. A dollárnál rendkívül figyelik, hogy a címlet ne legyen gyűrött, elmosódott, vagy szakadt, és lehetőleg 2001. év utáni kiadású legyen, mert a régebbi címleteket még a bankok sem fogadják el. Sok helyen lehet fizetni valutával, ezért csak annyi rúpiát váltsunk, amely feltétlenül szükséges, mert a visszaváltásnál gondba leszünk, az utcai pénzváltók egyáltalán nem váltják vissza, ezt csak a bankokban tehetjük meg, amelyek többnyire csak a fővárosban Denpasarban vannak. A nemzetközileg ismert hitelkártyákat (Visa, Mastercard) Bali szigeten is lehet használni, az üdülőövezetekben sok bankautomata (ATM) található. Az ezekkel való fizetés azonban nem mindig kifizetődő, mert sok helyen felszámolnak kezelési költséget (3 százalék körül), ezért jó ha van nálunk megfelelő mennyiségű készpénz, főleg ha az üdülőövezetektől távolabbi vidékre megyünk, ahol egyáltalán nincsenek bankautomaták.
Kultúra: Bali híres a táncművészetéről, valamint a festészetéről, szobrászatáról és a fafaragásokról. Évszázadok óta ismerik a batikolást, ami a textilfestés egyik speciális formája. A balinéz táncok a turisták örök kedvencei.
Növény- és állatvilág: rendkívül sokféle trópusi növény található a szigeten. A magasabb területeken szegfűszegeket, az utcákon és a templomoknál hatalmas banán fákat, északon pedig mandarin fákat láthatunk. Bali szigetén rengetek fajta bambusz él. A szigeten csodálatosan szép és illatos, orchideák, jázminok és vízi liliomok várnak ránk. Balin több mint 300 fajta madárral találkozhatunk, a vad szárnyasoktól kezdve egészen a békésebb papagájokig. A csodálatos víz alatti élővilág, korallokat, delfineket, cápákat, bálnákat, skorpió halakat, és teknősöket rejt magában. A század eleje óta sajnos már nem élnek elefántok és tigrisek a szigeten, de békés természetű kisebb méretű majmokkal még találkozhatunk.
Ünnepek: a balinéz emberek nagyon szeretnek ünnepelni, szinte mindent megünnepelnek, a gyermek születésétől kezdve az ifjú párok egymásra találásáig. Ha Balira utazunk, biztosak lehetünk benne, hogy valamilyen ünnepségnek vagy fesztiválnak a részesei leszünk. A nagyobb nemzeti ünnepek a következőek: a mindig szerdai napon kezdődő és 3 napig tartó Galungan és Kuningan ceremónia, az új év kezdetének és az éves megtisztulásnak ünnepe a Nyepi, a Pagerwesi rituális szertartás, a Saraswati, amelyet a tudás, a művészet és az irodalom istennőjének tiszteletére rendeznek, és végül a templomok ünnepe az Odalan, ami egy 3 napig tartó szertartás.
Fontos!
A Balira érkező turistákat leginkább az új év kezdetének ünnepe a Nyepi érinti, amelyet a balinéz naptár (1 év=210 nap) 10. hónapjában tartanak, és rendszerint március végére vagy április elejére esik, és hajnaltól egészen másnap reggelig tart. A Nyepi másnapján mindenki a házában marad, ilyenkor az emberek minden tevékenységüket szüneteltetik. A balinéz emberek ilyenkor, kínosan ügyelnek arra, hogy semmilyen zaj vagy fény ne szűrődjön ki a házukból. Így bújnak el a gonosz szellemek elől, akik Bali szigete felett repkednek. Úgy vélik, ha a szellemek ezen a napon üresnek találják a szigetet, akkor azt nem háborgatják majd a következő egy évben. A Nyepi ünnep napján teljesen megáll az élet a szigeten, nincs közlekedés, az üzletek és munkahelyek zárva tartanak. A kijárási tilalom a turistákra is egyaránt vonatkozik. Ezen a napon senki sem hagyhatja el a szállodát, házát, vagy apartmanját. A szállodákban a külföldi turisták részére, azért a szolgáltatások elérhetőek.
Búvárkodás: a búvárkodás szerelmeseinek Bali északi (Menjangen Island, Pemuteran) és keleti (Tulamben, Amed, Penida Island) partszakaszát érdemes felkeresnie. Aki a szörfözést szeretné kipróbálni, annak a sziget déli partját (Tuban, Jimbaran), és Kuta városának környékét érdemes meglátogatnia.
Nevezetességek és Látványosságok: a szigeten való tartózkodásunk során, érdemes kirándulást szervezni az alábbi helyszínekre, mert felejthetetlen élményben lesz részünk. A legtöbb nevezetesség és látványosság meglátogatása ingyenes, néhány helyen kérnek el 1 USD körüli összeget a belépésért.
Batur tó és vulkán
Ubud királyi palota, kézműves piac, majomerdő
Klungkung királyi palota
Tanah Lot sziklatemplom
Goa Gaya elefántbarlang
Besakih anyatemplom
Mengwi templom
Uluwatu sziklatemplom
Penglipuran ősi falu
Tengalalang rizsteraszok
Bratan tó és templom
Gigit vízesés
Lovina tengerpart
Waterbom vízi- és csúszdapark
Sangeh majomerdő
Taman Burung madár és hüllő park
Gasztronómia: az indonéz konyha rendkívül változatos, leginkább a thai és kínai ételekhez hasonlítanak, gazdagon fűszerezettek és sok friss zöldséget, gyümölcsöt tartalmaznak. A balinéz specialitások közé tartozik, a Babi Guling (nyárson sütött, sajátos ízesítésű malac, amit rizzsel kínálnak), a Lawar (apróra vágott hús zöldséggel, kurkumával és más fűszerekkel ízesítve, rizzsel tálalva), a Sate (bambuszpálcikára tűzött húsdarabok, faszén felett megsütve), a Cap Cay (apróra vágott hús zöldségekkel, csípős szószokkal), és a Melasti Café (tenger gyümölcsei). Ha jó kávét szeretnénk inni, akkor keressük fel a nemzetközi kávéházakat, mert a szállodákban is csak nagyon sok vízzel felengedett Nescafe kávét adnak. Friss gyümölcslevet mindenhol kínálnak, a borok és a nem helyi italok nagyon drágák mivel importálják, a helyi világos sör (Bintang) pedig nagyon finom. Az éttermekben az árakra pluszban rászámolják az adót (11%) és a felszolgálói díjat (10%), ami így további 21 százalékkal terheli meg az árat.
Egzotikus gyümölcsök: a nedves klíma és a termékeny vulkántalaj, nagyon kedvez a gyümölcsöknek. Ízletes mangók, karambolák, papayák, ízletes krémes banánok teremnek errefelé. Két igazán egzotikus gyümölcsük a Durian és a Salak. A Durian egy különleges illatú (vanília, mandula, hagyma) gyümölcs, a Salak pedig egy szomjoltó, frissítő egzotikus gyümölcs.
Vízum, Tartózkodási engedély, Kilépési illeték: a 60 napos turista vízum (Tourist Visa) megszerzésére két lehetőség közül választhatunk. Az egyik, ha a drágább és lassúbb, de biztosabb megoldást választjuk, és a budapesti Indonéz Nagykövetségen szerezzük be a vízumunkat. Ennek ára 45 USD, és általában 5 munkanap alatt kiállítják. A másik lehetséges és rizikósabb megoldás, ha helyben Bali repülőterén intézzük a turista vízumot. Ennek ára 25 USD, de számoljunk azzal, ha sok repülőgép érkezik egyszerre, akkor akár több óráig is sorba állhatunk, mire megkapjuk. A tartózkodási engedélyt csak úgy állítják ki, ha útlevelünk, még legalább 6 hónapig érvényes, és bizonyítani tudjuk, hogy rendelkezünk annyi pénzforrással, ami az ott tartózkodásunkhoz szükséges. A vízum megszerzéséhez még ki kell tölteni az „immigration” formanyomtatványt és egy vámnyilatkozatot. Minden egyes turista vízum (Tourist Visa) 60 napig érvényes (nem meghosszabbítható), és 25 USD-be kerül. Ha esetleg tovább szeretnénk maradni Balin vagy Indonézia területén, mint amennyire a tartózkodási engedélyünk szól, akkor ahhoz el kell hagynunk az ország területét, majd ismét be kell lépnünk, egy újabb érvényes vízummal. Fontos, hogy minden egyes napra meglegyen a tartózkodási engedély, mert ha nincs, akkor a büntetés naponta 25 USD, több hónapos tartózkodási engedély nélkül pedig a pénzbírság mellett, akár börtönbüntetés is kiszabható! Bali szigetének elhagyásakor úgynevezett kilépési illetéket kell fizetni, ami 150.000 rúpia/fő, és azt csak a helyi valutában lehet megfizetni. Ha nem teljesen hagyjuk el Indonézia területét, csak Bali szigetéről, egy szomszédos szigetre utazunk, akkor a kilépési illeték díja csak 50.000 rúpia/fő. Létezik olyan tartózkodási engedély (Visa Sosial Budaya), ami 6 hónapig érvényes és csak meghívólevéllel vehető igénybe. Először ez a vízum csak 2 hónapra szól, és 4 alkalommal hosszabbítható, amit a helyi bevándorlási hivatalban van lehetőség elvégezni.
Időjárás és Öltözködés: általában egész évben 20-35° C között mozog a hőmérséklet. Decembertől egészen márciusig tart a monszun időszak (esős évszak), ilyenkor nagyon sok csapadék hullik, és a páratartalom (80-90%) is igen magas. Többnyire az éjszakai órákban számíthatunk csapadékra, de napközben is bármikor eleredhet az eső 5-10 percre. Júniustól egészen szeptemberig tart a száraz időszak (száraz évszak), amikor a páratartalom alacsony és nagyon ritkán esik csak egy kis eső. Ezen időszakban éjszakára akár 15° C alá is lehűlhet a levegő. A szél általában nagyon gyenge. A nappalok és éjszakák egyforma hosszúak, a naplemente gyors, kb. 15 perc alatt besötétedik. A levegő hőmérséklete nappal soha sem zuhan 20° C alá, ezért célszerű nyárias viseletet hordani. A hegyekben, főleg esős időszakokban, jóval hűvösebb a levegő, ezért ott a pulóver és a hosszabb nadrág használata ajánlott.
Közlekedés: Bali szigetén nincs vasút, és nincs kialakított tömegközlekedési hálózat. Kettő tömegközlekedési eszköz áll rendelkezésünkre, az egyik egy kisméretű mikrobusz (bemo), ami rögzített útvonalon halad, és a beszálláshoz le kell inteni, a kiszálláshoz pedig kopogtatni kell az ablakon vagy szólni kell a sofőrnek. A másik eszköz a távolsági busz (bis umum), ami a nagyobb városokat köti össze, és csak a kijelölt megállóhelyeken áll meg. A szigeten autó és motor bérlésre is van mód, ha rendelkezünk nemzetközi jogosítvánnyal, de a balos közlekedés, és a balinézek sajátos közlekedési stílusa végett (nincs közlekedési morál), nagyon meggondolandó ezek bérlése. Ha nem akarunk buszokkal közlekedni, akkor rövidebb távokra, használjunk taxit hosszabb távokra pedig béreljünk magunknak autót sofőrrel.
1 hónapja foglaltuk le a szállást és a repjegyeket és babonából (nehogy valami közbe jöjjön) nem is nagyon beszéltünk róla. Az utazás előtti napokban néztem utána a látnivalóknak, mi az, amit feltétlenül látni szeretnénk. Azt beszéltük meg az, hogy az ott eltöltendő 6 egész napból 3 relax és 3 nézelődős napot csinálunk. Ahogy olvasgattam mások beszámolóit Baliról kb. két hetet nyugodtan lehetne szánni a nézelődésre. Hát nekünk nem lesz ennyi idők, és van egy kétévesünk, de beleadunk mindent.
Jelentem mindenki egészséges és a két nappal ezelőtti indonézia földrengés miatt sem hiúsul meg a nyaralásunk.